Covid-19 Döneminde Liderlik

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle, beraberinde birçok terimi de hayatımıza soktu. Yapay zeka (Artificial Intelligence), Otonom araçlar, Robotik Kodlama, Endüstri 4.0, Akıllı asistanlar, Nesnelerin interneti ve daha adını bile duymadığımız çok çeşitli teknolojiler mevcut ve hali hazırda da kullanılıyor. Bu gelişimin bir sonunun olmadığını düşünüyorum, 20 yıl önce yapay zekalı bir asistanın biz ne dersek onu yaptığını düşünebilir miydik? Oysa şuan ne kadar da normal karşılıyoruz, Hey Siri!.

Her şeye hâkim olduğumuzu düşündüğümüz şu dönemlerde, teknolojiyi, 4. Sanayi devrimini konuşurken insanlık olarak elimizi nasıl yıkayacağımızı bilmediğimizi fark ettik. Ne kadar trajikomik değil mi? Bu dönemde stres, kaygı, endişe ve daha birçok sinirsel rahatsızlıklarımız olabilir. İnsanlık olarak aslında daha önce bu tarz salgınlarla karışı karşıya kaldıysak da şuan için bu neslin elinden gelen tek şey evden çıkmamak ve sosyal mesafeye dikkat etmek. Doğal olarak psikolojik etkileri şuan için göz ardı ediyoruz. Fakat salgından sonra çoğu kişi eminim psikolojik destek almak isteyecektir.  

Peki salgınlardan sonra insanlık hep yok mu oldu? Hayır; 1727 de Marsilya salgını oldu ve insanlık yok olmadı, 1820 de Kolera pandemisi oldu ve insanlık yine devam etti, 1920 de İspanyol gribi oldu yine insanlık yoluna devam etti üstelik şimdi ki teknolojiden eser bile yoktu ve 2020 de Korona pandemisi oluyor ve emin olun insanlık yine yoluna devam edecek.

Fakat sadece iyi liderler takımlarıyla bu süreci daha iyi ve daha güçlü geçirecek. Bu konuya havacılık sektöründen örnek vermek gerekirse, uçakta herhangi bir şey ters gittiğinde, uçakta ki mesul kaptan yani şirketlerin en küçük takımlarını yöneten liderler şunları yapmak zorunda;

  1. Air Speed

Uçağın hızını korumaya yönelik tedbirler alınır, hız kontrol edemiyorsa ve uçak havada tutunamıyorsa uçağın burnu biraz aşağı verilir, hızla birlikte uçak havada daha kolay tutulur. Liderler de önce ekiplerinin hızını korumayı ve havada tutunup kalmayı sağlamalı.

  • Best Place To Land

Nereye ineceğine karar verilmeli, tüm uçak (tüm takım) nasıl sağlıklı yere indirilebilir bunlar düşünülmeli ve uygulanmalı.

  • Check List

Ekipler olarak biz neleri yapacağız, neleri kontrol edeceğiz, kolaylaştırıcı liderler olarak neler yapmalı ki ekipler sağ salim bu zor günlerden geçsin? Bu Check list’te bulunan 5 unsur önem taşımakta. Bu 5 madde bu zamana kadar onlarca pilotu, yüzlerce uçağı ve yolcuyu sağ salim yere indirdi. Aslında bu listeyi aynısının kurumlara yansıması olarak düşünebiliriz. Tek ön şartımız her şeye önce iyimserlikle başlamak, çünkü iyimser olursak ekiplerin hayatları kolaylaşmış olur, çünkü ekipler yalnız, tek başına bir yerlerde tüm ekip için çalışıyor, çünkü önemli olan da bu zor günlerde yüksek motivasyon sağlamak, çünkü en önemlisi de bizler insanız ve ekiplere insan olduğunu hatırlatmak ve hissettirmek gerekir. Listeyi kısaca özetlemek gerekirse;

  1. İnsan! Bu dönemde şirketi değil insanları düşünün. Ailelerini düşünün, psikolojik sorunlarını düşünün, eğer bunları düşünmezsek, kriz geçtiğinde bu değerli insanların hiçbiri o şirkette kalmak istemeyecektir. İnsanlar ne yaptığınızı unutabilir, ya da ne söylediğinizi de unutabilir, ama asla ne hissettirdiğinizi unutmazlar. Onlara yanında olduklarını hissettirin. İmkânı olan personeller evden/uzaktan çalışabiliyor onlara online toplantılarla dokunmak iyi hissettirecektir, tabi görevleri gereği mecburen işe giden çalışanlar da var, hiçbir şey yapılamıyorsa sadece teşekkür edin, inanın bu bile işe yarayacaktır.
  • İletişim! Böyle bir dönemde hiç olmadığı kadar iletişim ihtiyacı duyuyoruz, bir lider olarak iletişimi sağlamazsanız ekibiniz iletişimi kendisi kuruyor. Emin olun bu iletişim genellikle %90 negatiflik üzerine oluyor. İnsanlar bu dönemde verilmeyen bilgiyi kendileri yaratıyor(dedikodu) daha fazla korkuya ve endişeye sebep oluyor. Düzenli olarak her gün iletişim yapmazsak, açık ve mert olmazsak bu dönemi kötü geçirebiliriz.
  • İmkân! Şirketlerde cevherin mücevhere dönüştüğünü görmek istiyorsak, onlara imkan verin, en küçük takımlara bile bir gaye etrafında şu anda biz ne yapıyoruz kime faydamız var soruların farkında olmalarını sağlarsak cevheri görmememiz için bir sebep kalmayacaktır.
  • İş birliği! Yukarı da ki maddeler ile birlikte iş birliği de güçlenecek, insana değer, iletişim ve imkanla birlikte iş birliğini de arttırırsak süreci yönetme kısmında büyük ölçüde yol alıyoruz demektir. Son günlerde birden farklı üretici solumum cihazı üretmek için bir araya geldi ve 5 bin adet sipariş verebilecek durumdalar. Bu iş birliğinin sonucudur. Bir solumun cihazı ortalama 14 kişinin hayatını kurtarıyor.
  • İcraat! Evden çalışanlar şu sıralarda ne kadar çok çalıştığını fark ettiler. Ne kadar çok toplantıya katıldığımız, telefonda dakikaların geçtiği ve mail trafikleri şu günlerde anlaşıldı. Daha yaratıcı olduğumuzu fark ettik. Son dönemlerde de adından sıkça bahsedilen Agile (çeviklik) kültürüne geçme vakti gelmiştir belki de. Çevik şirketler bu dönemlerden geçecekken çevik olamayanlar maalesef sınıfta kalacaktır. Bu dönemde icraatı çevik kültüre göre yapmadan süreci atlatmak sanıyorum mümkün olmayacak.   

Bu kriz dönemi ve salgın elbet geçecek, belki her şey eskisi gibi olmayacak, değişimin ve dönüşümün kaçınılmaz birer parçası olacağız, günümüze uyum sağlamayı değil artık geleceği öngörerek, geleceğe uyum sağlamayı öğreneceğiz, nasıl ki şuan krizlere rağmen ayakta çok güçlü kalan şirketler gibi çevik ve adil olacağız.  

Umarım bu kötü günleri en kısa sürede atlatırız, o günler geldiğinde de dört elimizle bu süreçleri iyileştirmek için çalışacağız.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s