HR WELLBEING

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz wellbeing yani iyi olma hali sadece sosyal yaşamda değil artık kurumsal wellbeing ile iş yaşamının tüm evrelerine dokunuyor. Bir çok alana dokunan bu yeni yaşam tarzını uygulayan şirketler daha mutlu ve sağlıklı çalışanlar ile bir adım öne geçiyor.

 

Wellbeing çok boyut bir iş yaşam dengesi sunuyor, bir çoğumuz spora zaman ayırmak ister fakat bir türlü o fırsatı bulamaz, yada iş yerinde ki beslenme alışkanlıklarını değiştirmek isteriz ama kurum kültürü gereği hayata geçirmekte çoğu zaman başarısız oluruz. Diğer yandan stresli geçen günümüzü doğru nefes teknikleri ile stresimizi ve ruh halimizi normal hale getirmek mümkün olabiliyor.

 

Beyin harika bir organ; sabah kalktığınız anda çalışmaya başlıyor ve ofise gidinceye kadar da durmuyor! Robert FROST (1874-1963) bu sözü söylerken hangi duygularla dile getirdiğini tahmin etmek zor olabilir, beynimiz ofislerde tamamen durmasa da bir çok etken tarafından kısıtlandığı kesin. İşte wellbeing beynin daha rahat düşünebilmesini, ofislerimiz de de her anlamda sağlıklı iş süreçlerini oluşturmamıza imkan tanıyor.

 

Türkiye’de ilk defa geçtiğimiz hafta düzenlenen Loop Kurumsal Wellbeing Zirvesinde bir çok açıdan değerlendirilen wellbeing aslında zincirin halkaları gibi birbirine bağlı olan etkenleri içeriyor. Zincirin halkalarını ise; Sosyal, çevresel, spritüel, finansal, duygusal, mesleki, entelektüel, fiziksel wellbeing olarak düşünebiliriz. Bu halkalardan biri eksik kalınca wellbeing yarım kalıyor diyebiliriz, çünkü iyi olma halini bozan etken diğer faktörleri de etkiliyor. Gelelim insan kaynakları açısından önemine; Wellbeing sistemini kurmak, geliştirmek, uygulamak ve çalışanların desteğini almak insan kaynakları profesyonellerine düşüyor. Kurumlara özel olarak geliştirilmesi gereken wellbeing projeleri ile iş-yaşam ve sağlık üçgeni sonucu mutlu çalışanlar ve performans artışı mümkün hale geliyor.

Uygulanan başlıca wellbeing programları ise; Koşu takımları, şirket içi olimpiyatlar, ofiste masaj, nefes egzersizleri, ofis egzersizleri, sağlıklı beslenme atölyeleri, sandalye yogası örnek olarak verilebilir.

 

Wellbeing programlarını uygulayan şirketlerde gözlemlenen çıktıları ise dikkat çekici

  • Krizler sırasında yüksek performans gösterilmiş ve %27 artış sağlanmış
  • İşe gelmemezlik oranı %70 oranında düşmüş
  • Değişime adaptasyon %45 yükselmiş
  • Yeni bir iş arama isteğinde %59 oranında düşüş sağlanmış(Turnover açısından önemli)
  • Gönüllü olarak iş yapma oranında ise %19 oranında yükselme görülmüştür

 

 

Bu veriler gösteriyor ki kurumsal wellbeing uygulamak hem şirket karlılığı hem çalışan mumnuniyeti hemde aidiyet açısından önemli bir konumda.

 

Günümüz insan kaynakları uygulamaları ne kadar stratejik olsa da, artık wellbeing uygulamaları olmadan eksik kalacağını söyleyebiliriz.

 

Çünkü stratejik insan kaynakları çalışanların ruhsal ve bedensel sağlığını da düşünmek zorunda, sağlıksız ve stresli çalışanlar stratejinin bir parçası olmaktan memnun olmayacaktır.

wellbeing_banner

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s