İlk Görüşte İŞ

 

Her ne kadar eğitim hayatımızı dolu dolu geçirsek, hem etkinlikler organize edip hemde alanında popüler etkinliklere ve eğitimlere katılıp kişisel gelişim tablomuza birer yenilerini daha eklesek, stajlar yapıp ilk iş ortamını tadarak kariyer basamaklarına adım atsak dahi mezuniyetten sonra bu yoğun temponun ve nitelikli geçmişin ardından bir sonra ki kariyer basamağımızın pekte tahmin ettiğimiz gibi olmadığını üzülerek söylemek istiyorum.  Tahminler genellikle hayalden ibaret olur ve aşamaları vardır, kurumsal bir staj, ardından işveren markası dediğimiz her hedefi olan bireyin çalışmak istediği yerlerde iş hayatına başlamak gibi temel isteklerimiz bizi ayakta tutan ve geleceğe umutla bakmamıza neden olan sebeplerden sadece bir tanesidir.

 

Dolu dolu geçen bir üniversite hayatınızdan sonra mezun oldunuz ve aktif iş arayışı sürecine girdiniz, iş arama portallarından ve başka bir takım sosyal ağlardan kendi kariyerinize uygun iş ilanlarına bakıyorsunuz, peki bu süreci başarılı bir şekilde atlatmanın yolunu ne kadar iyi biliyoruz? Sadece iş ilanlarına başvurup geri dönüşlerin olmasını beklemek hem stresli hem de zaman alıcı olabilir.

Peki nasıl iş arama sürecimizi çeşitlendirebiliriz ? tabi ki sadece kariyer siteleri bunun için tek yol değil

Kendimce önemli bulduğum birkaç yolu sizlerle paylaşacağım;

-Öncelikle öz geçmişinizin sizi en iyi şekilde tanıttığından emin olun, unutmayın ki ik uzmanları bir öz geçmişi ortalama otuz saniyede değerlendiriyor.

-Öz geçmişinizin giriş kısmına yetkinliklerinizden ve deneyimlerinizden bahsettiğiniz kısa bir ön yazı yazmanız artı olarak yansıyacaktır.

-LinkedIn iş hayatı için vazgeçilmez bir profesyonel sosyal ağ platformudur, profilinizi oluşturun ve kendi ağınıza ilgi alanınız doğrultusunda kişileri ekleyin.

-LinkedIn profili oluşturdunuz ve kişileri ağınıza eklediniz fakat bu yeterli değil, çeşitli paylaşımlar yaparak (tabi ki profesyonel ağ olduğu için facebook paylaşımları yapmıyoruz J ) dikkat çekebilir ve kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

-İlginizi çeken firmaların listesini oluşturup mail adreslerine iş arayışınızla ilgili mailler gönderebilirsiniz, eğer telefon ile insan kaynakları departmanına bağlanmak istediğinizi söylerseniz bazı firmalar buna izin verebilir bu yol iletişim açısından daha etkilidir.

-İnsan Kaynakları telegram gruplarına katılabilir destek alabilirsiniz. Eğer grup konuşmalarını takip ederseniz faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

-Staj yaptığınız firmalarda ki size referans olacak kişilere kesinlikle iş arayışında olduğunuzu söyleyin, eğer bir pozisyon olması durumunda öncelik tanıyacaklardır.

Yukarıda belirttiğim iş arama sırasında etkili yollardan bir kaçıydı umarım bu yazıyı okuyanlar için faydalı olur. Tabi iş arayan olarak elinizden geleni yaptınız peki iş verenler bu durumda nasıl yol izlemeli ?

İlk görüşte iş görsel

İnsan kaynakları uzmanları iş arayanların gözünde genelde kötü karakteri oynar aslında durum böyle değildir, aslında sorun bazı prosedürlerdedir. Tabi ki insan kaynaklarının amacı; doğru insanı doğru zamanda doğru pozisyonda çalışmasını sağlayacak şekilde işe alınmasını gerçekleştirmektir.

Ne yazık ki yeni mezun adayların deneyim sorunu en büyük engel niteliğinde, bu da haklı bir isyan doğuruyor ‘bana kimse şans vermezse nasıl deneyim kazanabilirim?’

İnsan kaynakları profesyonelleri doğru personeli bulmak ve işe yerleştirmek için yoğun bir süreçten geçer ve uygun elemelerin yapılmasının ardından mülakatlar gerçekleşir, kimi zaman ikinci görüşmeler de olur.

Bu süreç firma kültürüne göre değişiklik gösterebilir, fakat bazen o kadar çok aday arasında kalınır ki mantıklı seçim yapılması için harcanan o süre bir işe yaramaz ve bir takım davranış psikolojisinde karşılaşılan etkilere yol açar. (bu etkileri bir sonra ki blog yazımda paylaşacağım)

Doğru zamanda doğru personeli doğru pozisyonda işe yerleştirmek için harcanan zaman ve emekler aslında sürecin yanlış yönetilmesiyle verimsiz olabilir. Bunun için öncelikle ilkelerin net olarak belirlenmesi ve aday yelpazesinin çok fazla çeşitlenmemesi gerekmektedir. Uygun gördüğünüz adaya ulaştığınızda süreci sonlandırın ve şans verin hepsi bu..

İlk görüşte işe inanıyorsanız eğer siz de bir takım tabuları yıkmayı deneyin, yeni mezunlara ve kuruma uygun olduğunu düşündüğünüz kişilere şans verin, verilecek eğitimlerle deneyim kazanmasına yardımcı olun, kariyer hedefini belirlemiş ve işini özveriyle yapacağına inandığınız kişiye yatırım yapın.

İnsana yapılan yatırımın geri dönüşleri sizi sadece mutlu etmeyecek aynı zamanda başarılı bir yol arkadaşı yapacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s