İK; BUZ DAĞININ GÖRÜNMEYEN KISMI

Böyle bir başlıkla yazıma başlamamdaki amacı ilk bakışta anlamlandıramaya bilirsiniz fakat biraz blog yazımın tasarımından ve konu detayına indiğimde taşlar biraz olsun yerine oturmuş olacağına inanıyorum. Buz dağının görünmeyen yüzü ‘Öteki İK’ yı bir gözlemci olarak kendi bakış açımdan değerlendirmek istediğim ve birtakım gözlemlerime dayanarak aktarım yapacağım.

Bilindiği üzere buz dağının görünen yüzü görünmeyen kısmına göre dokuz kat daha küçüktür ve suyun üzerinde ki kısmını oluşturur. Dışarıdan bakıldığında hem küçük hem de sadece  gördüğümüz kısımdan ibaret olduğunu düşünürüz. Gün yüzüne çıkan görünüşü ile bizlerin kalbini fetheder  ve tabularımızın oluşmasını sağlar. Böyle bir bakış açısıyla düşünmek gayet normaldir aslında çünkü gözlerimizin bizi yanılttığını düşünmeyiz haklı olarak. Bu arada görme duyusu diğer duyulara göre en fazla güvenilir ve önemli duyumuzdur. Genellikle konudan sapmamaya çalışırım fakat bilgi paylaşımını her yerde destekliyorum, nede olsa enformasyon çağındayız.  

Evet kaldığımız yerden devam, hazır kalbimiz ve tabularımız oluşmuşken sevgili buz dağımızın görünmeyen kısmına bir bakalım. Tam olarak dokuz kat büyük, karanlık.. batmaz denilen Titanik’i bile batıran kabus!

Buz dağımızın görünmeyen kısmı toz pembe gibi görünen iş dünyasında  pek yer bulamaz. Görünen kısmı çok daha ilgi çekici olduğundandır belki de kim bilir.. kafamızda bir şekil hayal ederek devam edelim lütfen, buz dağının bütünüyle kafanızda canlandırın, hem görünen hem de görünmeyen kısımları da dahil olmak üzere. Görünen kısımda şirketlerin yıllık ciroları, paydaşların memnuniyeti, değer katma, pazarlama faaliyetleri, işveren markası, yetenek yönetimi, sosyal sorumluluk ve etik projeleri gibi faaliyetler olsun. Görünmeyen kısmı yani bu faaliyetlerin iç yüzü ve destekleyici uygulamaların olması beklenir. Alt yapı çalışmaları ve uygulamaların temeli burada atılır. Genellikle burada yapılan işlerden piyasa haberdar olmaz uygulamalar saklı tutulur. . Ancak konunun hukuksal boyutuna bakıldığında sevimli buz dağımızın ne yazık ki maske taktığını görüyoruz.

Her maske takanın sevimli olmadığını iş hukuku davalarının gerçekleştiği mahkemede gözlemleyerek anladığımı ve tahmin bile edemeyeceğim olaylardan gerçekleştiğine şahit oldum. İK’nın temelinde olan insani boyutun göz ardı edilemez ve es geçilemez olduğu kanısını mahkeme salonunun kapısına bırakarak devam ettim.  Mahkemede bir günde sayısız iş hukuku davası görülüyor. Davalı firmalar bir bir içeri girip hakim karşısına çıkıyor ve bir sonraki.. ne kadar da çok firma varmış diye iç çekmeden edemedim. Bordrodan çalışma saatlerine, mobbingden tazminat konularına kadar davalar işleniyor. İlginç olan taraf ise bu salonda işveren markası, marka faktörü, lider marka gibi farklı yollarla öne çıkmak veya avantajlı olmak imkansız! Herkes kanun karşısında eşit durumda. 

Evet gözlerinizi kapatın ve biraz önceki şekli alınıza getirin lütfen, sahi görünmeyen kısımda ne olmalı? İnsani değerlerimiz neden dikkate değer olarak algılanmıyor? Etik değerlerin yazılı olarak var olması  gerçekten var olduğu anlamına mı geliyor? Tabi ki burada iş hukuku davasına sebep olan olaylar tamamen kasıtlı ve istenilerek yapılmıyor olabilir, buna sebep olan kişisel hatalarda olabilir. Bu kesinlikle bir sitem değil, aksine var olan boşluğa bir temas olarak ve şahit olunan bir takım olaylar eksikliğin göstergesini oluşturup buna vurgu yapılarak göz ardı edilmemesidir.

Toplumda herhangi bir topluluğun, örgütün veya bireyin etik davranmaması bizlere çok aşırı bir durummuş gibi gelmez. Fakat İnsan Kaynakları alanında etik dışı davranışların oluğunu ve bunu mahkeme ortamına gidecek kadar ileri seviyede olduğunu düşünün , bu paradoksu sizde fark ettiniz değil mi? İnsan kaynakları ve etik dışı olmak aynı cümlede! Temelimizde insan var fakat onu insani değerlerini  yok sayıyoruz.

Buz dağının görünmeyen kısmını yani “Öteki İK” nın daha etik ve daha insani değerlere önem veren bir yapı olması  dileğiyle.. (görsele uzun uzun bakmanızı tavsiye ediyorum)buz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s